LOGIN Players | Coaches
American Junior Golf Association American Junior Golf Association
TaylorMade-adidas Golf, National Sponsor of the AJGA
LOGIN Players | Coaches
American Junior Golf Association
American Junior Golf Association
TaylorMade-adidas Golf, National Sponsor of the AJGA
Jerry Pate/Andrews Institute Southern Junior

Qualifier Results
Boys Division      
Qualified      
Name
Class
Hometown
Score
T 1 Randall Andersen
2007
Lakeland, Fla.
37-33--70
T 1 Ville Vaisanen
2007
Bradenton, Fla.
33-37--70
T 3 Michael Hebert
2009
Orlando, Fla.
34-37--71
T 3 Reese Moseley
2007
Bainbridge, Ga.
35-36--71
T 3 Cole Wiederkehr
2008
Tulsa, Okla.
36-35--71
T 6 Joseph Byun
2008
Sanford, Fla.
37-35--72
T 6 #Trey Sullivan
2008
Fort Worth, Texas
35-37--72
T 8 Robert DeMaio
2007
Weston, Fla.
36-37--73
T 8 Owen Franklin
2007
Mobile, Ala.
35-38--73
T 8 Ken Looper III
2007
Mandeville, La.
34-39--73
T 8 #Malloy Moulis
2007
Lafayette, La.
35-38--73
T 8 #Tyler Smith
2010
Brentwood , Tenn.
36-37--73
T 13 *Bobby Wyatt
2010
Mobile, Ala.
35-39--74

* - Qualified via sudden-death playoff
# - Player opted to take one AJGA Tournament Exemption in lieu of playing in this week's event
     
       
Failed to Qualify      
Name
Class
Hometown
Score
T 13 Chris Burke
2007
Jacksonville, Fla.
38-36--74
T 13 Komsith Huachai
2009
Windermere, Fla.
34-40--74
T 13 Drew Kirchhofer
2007
Dallas, Texas
36-38--74
T 13 Chung Lee
2009
Suwanee, Ga.
38-36--74
T 13 Drew Mathews
2008
Winter Haven, Fla.
37-37--74
T 13 Jarut Padungsiriseth
2007
North Augusta, S.C.
37-37--74
T 20 Jeff Goozee
2008
Birmingham, Ala.
40-35--75
T 20 Wilson McDonald
2010
Mobile, Ala.
36-39--75
T 20 Brian Mills
2007
Orange Park, Fla.
39-36--75
T 20 Namsub Padungsiriseth
2009
North Augusta, S.C.
37-38--75
T 20 David Palm
2006
Jacksonville, Fla.
36-39--75
T 20 William Spitler
2007
Sarasota, Fla.
35-40--75
T 26 Kenny Barousse
2007
Kenner, La.
40-36--76
T 26 Evan Hugall
2007
Auburn, Ala.
37-39--76
T 26 Hugh Lindstrom
2008
Wesley Chapel, Fla.
38-38--76
T 26 Jeffrey Osborne
2008
Dallas, Texas
39-37--76
T 30 Brad Beeson
2007
Aledo, Texas
38-39--77
T 30 Michael Boutin
2007
St-Hilaire, Quebec
40-37--77
T 30 Alan Boutwell
2009
Birmingham, Ala.
39-38--77
T 30 Myers Marshall
2008
Daphne, Ala.
37-40--77
T 30 Tyler Ostrovsky
2007
Simi Valley, Calif.
39-38--77
T 30 David Saka
2010
Waipahu, Hawaii
38-39--77
T 30 Jeremy Self
2008
Belden, Miss.
40-37--77
T 30 Evan Smith
2008
The Woodlands, Texas
37-40--77
T 30 Joseph Spinosa
2007
Madison, Miss.
38-39--77
T 39 Troy Byun
2010
Sanford, Fla.
42-37--79
T 39 Andrew Freeman
2007
Jasper, Ala.
38-41--79
T 39 Minsuk Kim
2009
Los Angeles, Calif.
40-39--79
T 39 David Shelton
2008
Normal, Ill.
42-37--79
T 43 Matt Carroll
2008
Heathrow, Fla.
45-35--80
T 43 Chadd Reynolds
2007
Alpharetta, Ga.
40-40--80
T 43 Eric Sithideth
2008
Lake Mary, Fla.
39-41--80
T 43 Jason Walker
2006
Fort Pierce, Fla.
40-40--80
T 47 Jonathan Pickett
2007
Waterloo, Ill.
39-42--81
T 47 Cameron Vitter
2008
New Orleans, La.
41-40--81
T 49 Jackson Eggers
2008
Atlanta, Ga.
43-39--82
T 49 Brett Ochsenreiter
2010
Destin, Fla.
42-40--82
T 49 Werlien Prosperie III
2008
Lulling, La.
42-40--82
52 Parham Booker
2007
Pace, Fla.
42-42--84
T 53 Jeremy Brown
2009
Double Oak, Texas
49-38--87
T 53 Chris Spitzmiller
2008
Pilot Knob, Mo.
47-40--87
55 Neal Hasbrouck
2006
Dawsonville, Ga.
52-36--88
56 Scott Busch
2008
West Lafayette, Ind.
43-46--89
57 Adam Castro
2008
White House, Tenn.
46-44--90
58 Sung Lee
2007
Suwanee, Ga.
46-45--91
59 Charles Giraud
2007
Metairie, La.
41-51--92

 

Girls Division      
Qualified      
Name
Class
Hometown
Score
1 Nathada Huachai
2007
Windermere, Fla.
34-37-71
2 Mary-Michael Burns
2007
Baton Rouge, La.
41-38-79
3 Ana Garcia
2008
Niceville , Fla.
39-41-80

     
       
Failed to Qualify      
Name
Class
Hometown
Score
4 Diana Davis
2009
Pembroke Pines, Fla.
42-40--82
5 Brighid Hourihan
2009
Ponte Vedra Beach, Fla.
41-47--88
6 Kathleen Deutsch
2007
Westlake Village, Calif.
41-48--89
7 Rachel Mulkey
2011
Flower Mound, Texas
45-49--94
8 Claire Griffith
2008
Pensacola, Fla.
54-54--108