LOGIN Players | Coaches
American Junior Golf Association American Junior Golf Association
TaylorMade-adidas Golf, National Sponsor of the AJGA
LOGIN Players | Coaches
American Junior Golf Association
American Junior Golf Association
TaylorMade-adidas Golf, National Sponsor of the AJGA

1997 Rolex Junior All-Americans

ROLEX JUNIOR PLAYERS OF THE YEAR

David Gossett, Germantown, Tenn.
Beth Bauer, Valrico, Fla.


BOYS FIRST-TEAM

Jason Allred
Ashland, Ore.

Bubba Dickerson
Hilliard, Fla.

David Gossett
Germantown, Tenn.

Ryan Hybl
Hazlehurst, Ga.

John Klauk
Ponte Vedra Beach, Fla.

John Ray Leary
Culver City, Calif.

Nicholas Loar
Rockwall, Texas

Michael Maness
Galivants Ferry, S.C.

Kris Mikkelsen
Woodstock, Ga.

Jin Park
Fullerton, Calif.

BOYS SECOND-TEAM

Mike Austin
Burton, Mich.

Michael Beard
Palm Desert, Calif.

Erik Compton
Miami, Fla.

J.C. DeLeon
Tulsa, Okla.

Lucas Glover
Greenville, S.C.

Ken Lewis
South Dennis, Mass.

Leif Olson
Golden, Colo.

Tim Riley
Belleville, Ill.

Robert Sul
Torrance, Calif.

Russell Surber
Flintridge, Calif.

BOYS THIRD-TEAM

Matt Brost
Mansfield, Texas

Andy Doeden
Fargo, N.D.

Ben Duncan
Greenville, S.C.

Trevor Immelman
Somerset West, South Africa

Erik Labitzke
Daytona Beach, Fla.

Bryce Molder
Conway, Ark.

Brian Nosler
Lake Oswego, Ore.

Kevin Stadler
Engelwood, Colo.

Brady Stockton
San Ramon, Calif.

Scott Volpitto
Augusta, Ga.

BOYS HONORABLE MENTION

Anthony Arvidson
Portland, Ore.

Culley Barragan
Dallas, Texas

Gant Bills
Dallas, Texas

Adam Cranford
Augusta, Ga.

Bart DeLuca
Baltimore, Md.

Kenny Doerrer
Mitchellville, Md.

Cory Driskill
Lubbock, Texas

Zach Dufresne
Wayzata, Minn.

Chris Emanuel
Ottumwa, Iowa

John Engler
Augusta, Ga.

Raul Garcia
Guadalajara, Mexico

Damian Hale
Maraval, Trinidad

Brett Johnson
Hilton Head Island, S.C.

Chad Jones
Seymour, Ind.

Gregg Jones
Florence, S.C.

Mac Kellett
Florence, S.C.

Calvin Kupeyan
Tecumseh, Ontario

Greg Larson
Edmond, Okla.

Stephen Marino
Fairfax, Va.

Doug McKeever
Plano, Texas

David Morgan
Rochester, Minn.

Travis Stewart
Miami, Fla.

Boyd Summerhays
Farmington, Utah

Brian Swope
Wesley Chapel, Fla.

Taylor Walsh
Napanoch, N.Y.

Bubba Watson
Bagdad, Fla.

Scott Wingfield
Grand Blanc, Mich.


GIRLS FIRST-TEAM

Elizabeth Bauer
Valrico, Fla.

Candy Hannemann
Rio de Janeiro, Brazil

Leigh Anne Hardin
Martinsville, Ind.

Angela Jerman
Columbus, Ga.

Kelli Kamimura
Burlington, Wash.

Candie Kung
Fountain Valley, Calif.

Randi Meadows
San Antonio, Texas

Grace Park
Phoenix, Ariz.

Cimmie Shahan
Spring Grove, Pa.

Young-A Yang
Tae-Gu, South Korea

GIRLS SECOND-TEAM

Nancy Abiecunas
Fort Collins, Colo.

Laura Blessey
Mandeville, La.

Maria Garcia-Estrada
Canary Islands, Spain

Kim Kouwabunpat
Upland, Calif.

Salimah Mussani
San Antonio, Texas

Reilley Rankin
Hilton Head Island, S.C.

Kim Rowton
San Antonio, Texas

Celeste Troche
Asuncion, Paraguay

Leigh Turner
Alpharetta, Ga.

Ryley Webb
Bracebridge, Ontario

GIRLS HONORABLE MENTION

Heather Angell
Winston-Salem, N.C.

Leilani Bagby
Santa Monica, Calif.

Molly Cooper
Tumwater, Wash.

Kari Damron
Conway S.C.

Danielle Downey
Rochester, N.Y.

Ashley Durham
Durham, N.C.

Laura Henderson
Essex, Ontario

Hilary Homeyer
Edina, Minn.

Stephanie Keever
Las Vegas, Nev.

Kristi Larsen
Scottsdale, Ariz.

Julie Oh
Torrance, Calif.

Blair OŇNeal
Tempe, Ariz.

Jennifer Perri
Eden Prairie, Minn.

Jennifer Rosales
Diamond Bar, Calif.

Jessica Reese
Santa Rosa, Calif.

Sarah Sasse
Lincoln, Neb.

Brittany Straza
Fort Myers, Fla.

Kimberly Strong
Nottingham, Pa.

Connie Wei
Taipei, Taiwan

Katy Wilkinson
South Bend, Ind.

Yon Yim
Irvine, Calif.