Randy Wise Junior Open
Main Schedule Applications Received
Below is a list of applications received by the AJGA. The tournament application deadline is 5 p.m. ET on Tuesday, July 9, 2019.

THIS IS NOT THE TOURNAMENT FIELD. The tournament field will be posted by Noon ET on Friday, July 12, 2019.

Projected Field Size: 96

Projected Field Breakdown:

To be filled with PBE status below:
Boys - 47
Girls - 31

Estimated Tournament spots to be filled through AJGA Qualifier:
Boys - 8
Girls - 3

Field Size and breakdown are subject to change.

Only PBE status earned thru the Sunday before the Application Deadline (Monday for AJGA events) will be considered when determining this tournament field. This status will be updated by the Application Deadline, provided that results of such events are available.
Boys
96 Applications Received
Player (Citizenship) Hometown Grad PBE Status
1 Patrick Deardorff (United States) Clarkston, MI 2019 Fully Exempt
2 Cole Harris (United States) Carmel, IN 2019 Fully Exempt
3 Mitch Lowney (United States) Clarkston, MI 2019 Fully Exempt
4 Alek Mauro (Canada) Windsor, ON 2020 Fully Exempt
5 Gerry Mei (Canada) North York, ON 2020 Fully Exempt
6 Coalter Smith (United States) Grosse Pointe Farms, MI 2019 Fully Exempt
7 Will Anderson (United States) Portage, MI 2020 32
8 Ali Khan (United States) Westerville, OH 2020 29
9 Christopher Park (United States) Plano, TX 2021 29
10 August Meekhof (United States) Eastmanville, MI 2020 28
11 PJ Maybank (United States) Cheboygan, MI 2023 27
12 Drew Coble (United States) Lake Orion, MI 2019 24
13 Ian Glanton (United States) Metter, GA 2021 21
14 Caleb Davern (United States) Grove City, OH 2019 20
15 Nathan Drogin (United States) Essex Fells, NJ 2022 19
16 Tyler Eedy (United States) West Branch, MI 2020 16
17 Hsiao Che Yang (Taiwan) Tainan City, Taiwan 2021 16
18 Charlie Buffkin (United States) Nashville, TN 2019 15
19 Un (Hope) Ning (Macau) Macau, Macau 2020 14
20 Carson Stohler (United States) Fort Wayne, IN 2019 14
21 Harley Kruschwitz (United States) North Manchester, IN 2020 13
22 Cameron Casto (United States) Galena, OH 2019 11
23 Evan Myers (United States) Northbrook, IL 2019 11
24 Cole Smaka Clarkston, Mich. 2020 10
25 Jui-Tung Wu (Taiwan) Kaohsiung, Taiwan 2021 10
26 Griffin Mitchell New Albany, Ohio 2020 9
27 Brockton English (United States) Shelby Township, MI 2021 8
28 Brock Snyder (United States) Ames, IA 2023 8
29 Jack Vojtko Stow, Ohio 2024 8
30 Adam Bornstein Deerfield, Ill. 2020 7
31 Justin Penor Henderson, Nev. 2020 7
32 Jack Sonne (United States) Maineville, OH 2020 7
33 Josh Yoder (United States) Granger, IN 2020 7
34 Daniel Tanaka (United States) Wilmette, IL 2020 6
35 Joe Wilson (United States) West Chester, OH 2022 6
36 Chisen Chen Hsinchu, Taiwan 2021 5
37 Billy Gussler Ashland, Ky. 2021 5
38 Chao Wei Hsu Hsinchu, Taiwan 2020 5
39 James Perry (United States) Salado, TX 2020 5
40 Jackson Thompson (United States) Dakota Dunes, SD 2020 5
41 Jason Zobl New Hudson, Mich. 2020 5
42 Preston Cedergren Green Bay, Wis. 2020 4
43 Peter Crowe Lake Forest, Ill. 2022 4
44 Cade McLaughlin (United States) Princeton, NJ 2020 4
45 Eli Myers (United States) Northbrook, IL 2023 4
46 Jose Alberto Perez Miami, Fla. 2020 4
47 Lorenzo Pinili Rochester Hills, Mich. 2023 4
48 Ian Smith Canton, Mich. 2020 4
49 Will Verduzco Kalamazoo, Mich. 2020 4
50 Yuqi Zhou (China) Orlando, Fla. 2020 4
51 Vimal Alokam Ypsilanti, Mich. 2021 3
52 Joey Arslanian Bloomfield Hills, Mich. 2020 3
53 Garrett Bartolec Ada, Mich. 2020 3
54 Nathan Barton Rockford, Mich. 2020 3
55 Bryce Brief Hartland, Mich. 2020 3
56 Carter Cojei South Lyon, Mich. 2020 3
57 Braden Falk Portage, Mich. 2021 3
58 Tyler Gillespie Grand Rapids, Mich. 2021 3
59 Jack Hamilton (Canada) Wayne, PA 2020 3
60 Yu Jui Huang Yilan, Taiwan 2020 3
61 Ieuan Jones (United Kingdom) Ann Arbor, Mich. 2024 3
62 Gaige Keane Temperance, Mich. 2021 3
63 Henry Kirkpatrick (United States) Irving, TX 2021 3
64 Alex Koenig (United States) Wales, WI 2023 3
65 Owen Kruschwitz North Manchester, Ind. 2022 3
66 Will Lodge (United States) Darien, CT 2022 3
67 Brian Marx Bloomfield Twp, Mich. 2020 3
68 Eric Marx Bloomfield Twp, Mich. 2019 3
69 Drew Miller East Lansing, Mich. 2024 3
70 Colin Nasser Zionsville, Ind. 2021 3
71 Joey Per South Lyon, Mich. 2021 3
72 Tyler Richardson (Canada) Forest, Ontario 2020 3
73 Julius Stuhec (Germany) Ann Arbor, Mich. 2020 3
74 Landon Wanless (United States) Caledonia, MI 2022 3
75 Max White Bloomfield Hills, Mich. 2020 3
76 Henry Wu Troy, Mich. 2021 3
77 Ian Zhu Northville, Mich. 2020 3
78 Ryan Chafty Kalamazoo, Mich. 2021 2
79 Alex Gold West Bloomfield, MI 2019 2
80 Trent Griessel (United States) Redmond, WA 2021 2
81 Spencer Kochan Ortonville, Mich. 2019 2
82 Tyler May (Canada) Fergus, Ontario 2021 2
83 Alex Oda Clarkston, Mich. 2021 2
84 Tyler Omness Wayland, Mich. 2021 2
85 Alex Reith (Canada) St.Thomas, Ontario 2021 2
86 Sebastian Rojas (Canada) Mississuaga, Ontario 2021 2
87 Cal Wollack Ann Arbor, Mich. 2019 2
88 Jack Zubkus Ada, Mich. 2022 2
89 Ethan Chernow Bloomfield Hills, Mich. 2022 1
90 Tyler Frechette Traverse City, Mich. 2022 1
91 Perry Johnson Bloomfield Hills, MI 2022 1
92 Sawyer Kochan Ortonville, Mich. 2022 1
93 Kyle Lee Lake Forest, Ill. 2024 1
94 Jordan Stuart Hartland, Mich. 2022 1
95 Bryce Wheeler Augusta, Mich. 2022 1
96 Benjamin Wu Troy, Mich. 2022 1
Girls
39 Applications Received
Player (Citizenship) Hometown Grad PBE Status
1 Nicole Adam (United States) Pinehurst, NC 2020 Fully Exempt
2 Taylor Kehoe (Canada) Strathroy, ON 2022 Fully Exempt
3 Britta Snyder (United States) Ames, IA 2020 Fully Exempt
4 Hailey Schalk (United States) Erie, CO 2020 45
5 Ashley Zi-Tong Au (United States) Westerville, OH 2019 43
6 Lauren Nguyen (United States) Katy, TX 2021 34
7 Hanana Kawada (Japan) Takaoka, Japan 2022 21
8 Emma Welch (United States) Lakeville, MN 2021 19
9 Paige Hoffman (United States) West Des Moines, IA 2021 17
10 Hailey Katona Tilbury, ON 2020 11
11 Danielle Staskowski (United States) Clarkston, MI 2019 11
12 Emma Carpenter (United States) Dekalb, IL 2019 10
13 Olivia Loberg Bend, OR 2019 10
14 Amaya Melendez (United States) Ann Arbor, MI 2021 9
15 Fabienne van Kleef (Germany) Starnberg, Germany 2020 9
16 Emily Cadwell (United States) Boise, ID 2021 7
17 Averi Hanna (United States) Seville, OH 2019 7
18 Jami Morris Chagrin Falls, Ohio 2021 7
19 Allison Cui (United States) Okemos, MI 2022 5
20 Lilia Henkel Grand Rapids, Mich. 2021 5
21 Jessica Lan Bloomfield Hills, Mich. 2020 5
22 Jiayin(Joy) Liu (China) Waterloo, Ontario 2021 5
23 Ashlesha Abhang Dublin, Ohio 2020 4
24 Anna Jensen (United States) Dubuque, IA 2020 4
25 Maggie Knight Grand Blanc, Mich. 2020 4
26 Allyson Barth Flower Mound, Texas 2021 3
27 Grace Boczar Canton, Mich. 2022 3
28 Alyssa DiMarcantonio (Canada) Maple, ON 2021 3
29 Sufna Gill (United States) Northville, MI 2020 3
30 Becca Gorman Pepper Pike, Ohio 2020 3
31 Sunbi Kwon (South Korea) Orland Park, IL 2021 3
32 Helen Park Plano, Texas 2023 3
33 Hailey Tanis Midland, Mich. 2020 3
34 Bridget Boczar Canton, Mich. 2022 2
35 Caroline Gray Winnetka, Ill. 2021 2
36 Nateda Her Lansing, Mich. 2021 2
37 Katelyn Tokarz Northville, Mich. 2021 2
38 Elise Fennell (United States) Caledonia, MI 2024 1
39 Vanessa Zhang (Canada) Vancouver, British Columbia 2024 1