LOGIN Players | Coaches
American Junior Golf Association American Junior Golf Association
TaylorMade-adidas Golf, National Sponsor of the AJGA adidas Golf TaylorMade Golf
Notice: AJGA National Headquarters will close for the holidays on Friday, Dec. 9 at 5 p.m. ET. The office will reopen on Monday, Jan. 2 at 8 a.m. ET.

1996 Rolex Junior All-Americans

ROLEX JUNIOR PLAYERS OF THE YEAR

Charles Howell, Augusta, Ga.
Grace Park, Phoenix, Ariz.


BOYS FIRST-TEAM

John Engler
Augusta, Ga.

David Gossett
Germantown, Tenn.

Charles Howell
Augusta, Ga.

Trevor Immelman
Somerset West, South Africa

Bryce Molder
Conway, Ark.

Michael Morrison
Signal Mountain, Tenn.

Boyd Summerhays
Farmington, Utah

Kyle Thompson
Easley, S.C.

Bubba Watson
Bagdad, Fla.

Jeremy Wilkinson
South Bend, Ind.

BOYS SECOND-TEAM

Nick Cassini
Atlanta, Ga.

Michael Chavez
Santa Barbara, Calif.

Chris Emanuel
Ottumwa, Iowa

Shane McMenamy
Grand Forks, N.D.

Brian Nosler
Lake Oswego, Ore.

Carl Pettersson
Greensboro, N.C.

Akio Sadakata
Tampa, Fla.

Rob Simmons
Walterboro, S.C.

Russell Surber
Flintridge, Calif.

Scott Volpitto
Augusta, Ga.

BOYS THIRD-TEAM

Jason Allred
Ashland, Ore.

Kevin Haefner
Pittsford, N.Y.

Jeff Klauk
Ponte Vedra Beach, Fla.

John Klauk
Ponte Vedra Beach, Fla.

Andy Miller
Napa, Calif.

David Miller
Daphne, Ala.

Scott Moore
Collinsville, Ill.

Larry Nuger
Longmeadow, Mass.

Jeff Quinney
Eugene, Ore.

Scott Wingfield
Pleasanton, Calif.

BOYS HONORABLE MENTION

Wink Amerman
Seminole, Fla.

Jeremy Anderson
Lake Mary, Fla.

Noah Backman
St. George, Utah

B.J. Brown
Staunton, Ill.

Daniel Brunson
Greenville, S.C.

Jonathan Byrd
Columbia, S.C.

Kelsey Cline
Yukon, Okla.

Olivier David
Nantes, France

Wayne De Hass
South Africa
Andy Doeden
Fargo, N.D.

Cory Driskill
Lubbock, Texas

Freeman Fite
Anniston, Ala.

Brad Garner
Augusta, Ga.

Lucas Glover
Greenville, S.C.

Robert Goldfaden
Miami Beach, Fla.

Billy Harvey
Las Vegas, Nev.

Tatsuhiko Ichihara
Yokohama, Japan

David Kang
Torrance, Calif.

Mac Kellett
Florence, S.C.

Johan Kok
Peachtree City, Ga.

Scott Lander
Kingman, Ariz.

Edward Loar
Rockwall, Texas

Troy Matteson
Austin, Texas

Ryan Meyer
Fresno, Calif.

Leif Olson
Golden, Colo.

Aaron Pellegrom
Grayson, Ga.

Grant Smith
Tempe, Ariz.

Sal Spallone
Vero Beach, Fla.

Jimmy Walker
Cibolo, Texas

Taylor Walsh
Napanoch, N.Y.

Travis Whisman
Reno, Nev.

Jeffrey Yeckes
Boca Raton, Fla.


GIRLS FIRST-TEAM

Elizabeth Bauer
Valrico, Fla.

Molly Cooper
Scottsdale, Ariz.

Nicole Dalkas
Palm Desert, Calif.

Shauna Estes
Orangeburg, S.C.

Candy Hannemann
Rio de Janeiro, Brazil

Leigh Anne Hardin
Martinsville, Ind.

Angela Jerman
Columbus, Ga.

Kelli Kamimura
Burlington, Wash.

Grace Park
Phoenix, Ariz.

Reilley Rankin
Hilton Head Island, S.C.

GIRLS SECOND-TEAM

Jessica Belskis
Worthington, Ohio

Dorothy Delasin
Daly City, Calif.

Hilary Homeyer
Edina, Minn.

Shannon Ingalls
Fallbrook, Calif.

Lauren Jeske
Tampa, Fla.

Stephanie Keever
Las Vegas, Nev.

Marcy Newton
High Point, N.C.

Julie Oh
Torrance, Calif.

Cimmie Shahan
Spring Grove, Pa.

Ryley Webb
Bracebridge, Ontario

GIRLS HONORABLE MENTION

Brenda Anderson
Austin, Texas

Heather Angell
Winston-Salem, N.C.

Laura Blessey
Mandeville, La.

Pam Buff
Barrington, Ill.

Jenna Daniels
Bonita, Calif.

Jill Gomric
Belleville, Ill.

Han Hee-Won
Seoul, South Korea

Laura Henderson
Essex, Ontario

Lisette Lee
Kenner, La.

Amie Lehman
Pittsford, N.Y.

Sara Levin
Lititz, Pa.

Patricia Martinson
Marion, Iowa

Randi Meadows
San Antonio, Texas

Stacy Rambin
Tulsa, Okla.

Jennifer Rosales
Diamond Bar, Calif.

Kim Rowton
San Antonio, Texas

Jenny Throgmorton
West Paducah, Ky.

Anna Umemura
Honolulu, Hawaii

Katy Wilkinson
South Bend, Ind.