ROLEX JUNIOR PLAYERS OF THE YEAR

Peter Uihlein, Bradenton, Fla.
Morgan Pressel, Boca Raton, Fla.

 


BOYS FIRST TEAM

Bronson Burgoon
The Woodlands, Texas

Jordan Cox
Redwood City, Calif.

Rickie Fowler
Murrieta, Calif.

Philip Francis
Scottsdale, Ariz.

Rory Hie
Lakewood, Calif.

James Lee
La Habra, Calif.

Kyle Stanley
Gig Harbor, Wash.

Peter Uihlein
Bradenton, Fla.

Arnond Vongvanij
Bradenton, Fla.

Daniel Woltman
Beaver Dam, Wis.

SECOND TEAM

David Yujin Chung
Fayetteville, N.C.

Roberto Galletti, Jr.
Clayton, Calif.

Chesson Hadley
Raleigh, N.C.

Mu Hu
Celebration, Fla.

Josh Jones
The Colony, Texas

Drew Kittleson
Scottsdale, Ariz.

Richard Lee
Chandler, Ariz.

Jamie Lovemark
Rancho Santa Fe, Calif.

Tim McKenney
Scottsdale, Ariz.

Kevin Tway
Edmond, Okla.

THIRD TEAM

Drew Allenspach
Sugar Land, Texas

Spencer Cole
Greer, S.C.

Bradley Johnson
Birmingham, Ala.

Jason Kang
Valencia, Calif.

Sihwan Kim
Buena Park, Calif.

Daniel Lim
Cupertino, Calif.

Brian Locke
Los Angeles, Calif.

Nicholas Smith
Ocala, Fla.

Mike Stern
Miami, Fla.

Ryan Thomas
Alameda, Calif.

HONORABLE MENTION

Michael Buttacavoli
Miami Beach, Fla.

Bud Cauley
Jacksonville, Fla.

Tim Cha
Chino Hills, Calif.

Christopher DeForest
Cottekill, N.Y.

Bo DeHuff
Coto de Caza, Calif.

Cameron Edens
Phoenix, Ariz.

Michael Green
Augusta, Ga.

Ren Han
Richmond, B.C.

Adam Hogue
Plymouth, Mich.

David Holzworth
Chapel Hill, N.C.

Luke Hopkins
Greer, S.C.

Yuki Ito
Chiba, Japan

William Johnson
Longview, Texas

Jonathan Khan
Tucson, Ariz.

Lion Kim
Lake Mary, Fla.

Joe Kinney
Antioch, Ill.

Benjamin Kishigian
Warner Robins, Ga.

Kelly Kretz
Antigo, Wis.

William Kropp
Edmond, Okla.

Bryant Lach
The Woodlands, Texas

Tom Lo
Los Angeles, Calif.

Lance Lopez
Missouri City, Texas

David May
Auburn, N.Y.

Tanner Murphy
Columbus, Ohio

Eric Onesi
Bear, Del.

Jordan Payne
West Memphis, Ark.

Chance Pipitone
Houston, Texas

Patrick Rada
Anderson, S.C.

Patrick Reed
Baton Rouge, La.

Dan Rexon
Haddonfield, N.J.

Ryan Smith
Ardmore, Okla.

Travis Smith
Terre Haute, Ind.

Brett Spencer
Plano, Texas

Benjamin Tewes
Lincoln, Neb.

Alex Volpenhein
Edgewood, Ky.

Christopher Ward
McKinney, Texas

Robbie Wight
West Palm Beach, Fla.

Cody Wimberly
Lubbock, Texas

Eugene Wong
North Vancouver, B.C.

Chase Wright
Muncie, Ind.

Preston Yates
Winston-Salem, N.C.

Andrew Yun
Tacoma, Wash.




GIRLS FIRST TEAM

Esther Choe
Scottsdale, Ariz.

Kimberly Donovan
Hopkinton, Mass.

Megan Grehan
Mamaroneck, N.Y.

Mina Harigae
Monterey, Calif.

Taylore Karle
Scottsdale, Ariz.

Hsiao-Ching Lu
Rancho Santa Fe, Calif.

Angela Park
Torrance, Calif.

In-Bee Park
Las Vegas, Nev.

Morgan Pressel
Boca Raton, Fla.

Jane Rah
Torrance, Calif.

SECOND TEAM

Jennie Arseneault
Grinnell, Iowa

Mallory Hetzel
Summerville, S.C.

Tiffany Joh
San Diego, Calif.

In-Kyung Kim
Hilton Head Island, S.C.

Joy Kim
Duluth, Ga.

Jennie Lee
Huntington Beach, Calif.

Isabelle Lendl
Bradenton, Fla.

Tiffany Lua
Rowland Heights, Calif.

Sydnee Michaels
Temecula, Calif.

Juliana Murcia
Bogota, Colombia

HONORABLE MENTION

Brittany Altomare
Shrewsbury, Mass.

Lila Barton
Dallas, Texas

Kellye Belcher
Bartlett, Tenn.

Amanda Blumenherst
Scottsdale, Ariz.

Sydney Burlison
Salinas, Calif.

Corrine Carr
Pinehurst, N.C.

Patty Chawalitmetha
Bellflower, Calif.

Jacqui Concolino
Orlando, Fla.

Brianna Do
Lakewood, Calif.

Sarah Dodson
Tulsa, Okla.

Kathleen Ekey
Wadsworth, Ohio

Nicole Ferrero
Lodi, Calif.

Ashley Freeman
Belleville, Ill.

Michelle Grilli
Lutherville, Md.

Jessica Hauser
Hartland, Wis.

Nannette Hill
Pelham Manor, N.Y.

Jennifer Hong
Grainger, Ind.

Emma Jandel
Dayton, Ohio

Jennifer Johnson
Carlsbad, Calif.

Jenny Kim
Los Angeles, Calif.

Julie Kim
Bayside, N.Y.

Kimberly Kim
Pahoa, Hawaii

Stacey Kim
Midland, Ga.

Stephanie Kono
Honolulu, Hawaii

Alina Lee
Evans, Ga.

Marika Lendl
Bradenton, Fla.

Melissa Mabanta
Phoenix, Ariz.

Lisa McCloskey
Montgomery, Texas

Megan O’Connell
Odessa, Texas

Candace Schepperle
Hoover, Ala.

Natalie Sheary
West Hartford, Conn.

Michelle Shin
Cape Coral, Fla.

Nicole Smith
Riverside, Calif.

Christine Song
Fullerton, Calif.

Sarah Thead
Poway, Calif.

Carly Truitt
Marysville, Ohio

Maiko Wakabayashi
Kamo, Japan

Catherina Wang
Orlando, Fla.

Allie White
Lancaster, Ohio

Dolores White
Lakeland, Fla.

Cheyenne Woods
Phoenix, Ariz.

Jessica Yadloczky
Casselberry, Fla.

Sarah Zwartynski
Allen, Texas

 

 
Sponsors
Premier Partners
Official Partners
Media Partners
Association Partner
Twitter Facebook AJGA Blog AJGA on Instagram AJGA on YouTube
Member Logins
 
Player, Coach and Alumni Login
Center:
Member ID:
Password:
 
Forgot your password?
Don't have a password?
Forgot your Member ID?
 
Not A Member or Need to Renew?
 
What every member should know
Learn the basics
Performance Based Entry
Leadership Links
ACE Grant financial aid
Polo Golf Rankings
Boys
1. Sam Burns
Shreveport, LA
2. Sam Horsfield
Davenport, FL
3. Chun-an Yu
Taoyuan, --
4. Brad Dalke
Hobart, OK
5. Charles Huntzinger
Duluth, GA
Girls
1. Bethany Wu
Diamond Bar, CA
2. Hannah O'Sullivan
Chandler, AZ
3. Andrea Lee
Hermosa Beach, CA
4. Angel Yin
Arcadia, CA
5. Sierra Brooks
Sorrento, FL
Complete Rankings
Foundation

The Foundation

The American Junior Golf Foundation is the primary recipient of all charitable giving to the AJGA and as such administers a variety of programs designed to compliment the AJGA and the members and families who make up our community. Learn more about these important programs and how your contributions to the Foundation secure the AJGA’s financial future for future generations to come.
   
Donate Now
Planned Giving Program
Endow an ACE Grant
Annual Fund
ACE Grant

ACE

The Achieving Competitive Excellence (ACE) Grant program provides financial assistance to junior golfers who wish to play in AJGA events. Its goal is to give top-flight golf opportunities to young golfers regardless of financial resources. This program helps to fulfill the AJGA’s mission of developing young men and women who aspire to earn college golf scholarships through competitive junior golf.

Leadership Links

What is Leadership Links?

Leadership Links is a new program whereby the AJGA is able to further its mission to help develop young men and women by teaching charitable giving skills and service-oriented practices at an early age. This program gives juniors all the tools necessary to donate their time, talent and resources to local charities and the AJGA youth development programs. Please click here to learn more about the program and the different opportunities available.

Weekly Results
St. Francisville Area Foundation Junior at The Bluffs
Boys
Total
1
Jake Carter
141
T
2
Price Butcher
144
T
2
Zach Tracy
144
Girls
Total
1
Pajaree Anannarukarn
150
2
Julia Johnson
151
T
3
Maddie White
153
T
3
Elizabeth Doykan
153
Under Armour® / Jeff Overton Championship hosted by Otter Creek
Boys
Total
1
Rosswell Sinclair
211
2
Zach Norris
213
3
Tyler Green
214
Girls
Total
1
Lauren Hartlage
210
2
Maddie Rose Hamilton
214
3
Erica Shepherd
215
Coca-Cola Junior Championship at Boyne Highlands
Boys
Total
1
Graydon Kent
143
2
Dylan Deogun
144
3
Andrew Walker
145
Girls
Total
1
Sarah Shipley
141
2
Megan Furtney
144
3
Alison Chang
149
Junior All-Star at Ravenwood
Boys
Total
1
Peyton Callens
137
2
Joseph Pagdin
140
3
Grant Drogosch
141
Girls
Total
T
1
Yu Wen Lu
147
T
1
Lindsay May
147
3
Daphne Chao
149
ACDS / Ryan Moore Championship at Oakbrook
Boys
Total
T
1
Chris Mogg
138
T
1
Andrew Chin
138
T
3
Sam Warkentin
141
T
3
James Kim
141
Girls
Total
1
Morgan Goldstein
142
2
Ashley Fitzgibbons
143
3
Bibilani Liu
145
Yani Tseng Invitational presented by the Swinging Skirts
Girls
Total
1
Nelly Korda
206
2
Haley Moore
210
T
3
Andrea Lee
212
T
3
Mariel Galdiano
212
T
3
Angel Yin
212
FJ Live Scoring
AJGA U
The American Junior Golf Association is a 501(c)(3) nonprofit organization dedicated to the overall growth and
development of young men and women who aspire to earn college golf scholarships through competitive junior golf.