AJGA Qualifier for the AJGA Junior at Big Sky
Qualifier Tournament Page Qualifier Field Tee Times Leaderboard
Estimated tournament spots to be filled through AJGA Qualifier:
Boys - 8
Girls -3

Click to view the AJGA Open Qualifier Entry Criteria

Players need to take action in the Player Center to confirm participation.
Qualifier Field
Qualifier Field
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Tye Boone Billings, Mont. 2024
2 Pierce Braun Phoenix, Ariz. 2020
3 Jaren Calkins Lander, Wyo. 2021
4 Zach Carter Eagle, Idaho 2023
5 Anthony Chen (Hong Kong) Guangzhou, China 2021
6 Jiaqing Chen Shanghai, China 2020
7 Ryan Choe Columbia, Mo. 2020
8 Vladimir Dieffenbach (Kazakhstan) Jupiter, Fla. 2020
9 Richard Dou (Canada) Calgary, Alberta 2020
10 Naoki Easterday Portland, Ore. 2021
11 Isaac Elaimy Seattle, Wash. 2023
12 Brayden Emmert Springfield, Mo. 2021
13 Reed Foster McKinney, Texas 2020
14 Carter Frisby Lehi, Utah 2021
15 Alex Gerrard (Canada) Red Deer County, Alberta 2021
16 Josiah Gonzalez San Antonio, Texas 2020
17 Logan Graf (Canada) Sylvan Lake, Alberta 2022
18 Spencer Gray Houston, Texas 2022
19 Trent Griessel Redmond, Wash. 2021
20 Luke Gutschewski Omaha, Neb. 2021
21 Quinn Haigwood Boise, Idaho 2021
22 Emmitt Harris Holladay, Utah 2023
23 Kevin Hollomon Seattle, Wash. 2021
24 Aaron Huang (Canada) Vancouver, British Columbia 2024
25 Cole Jaworski Hayden, Idaho 2022
26 Aubrey Kelley Emigrant, Mont. 2025
27 Ralph Kho Belmont, Calif. 2020
28 Alex LePoidevin (Canada) West Vancouver, British Columbia 2021
29 Zachary Loninger Crosswicks, N.J. 2023
30 Mats Lund Bellevue, Wash. 2022
31 Ashton McArthur Rexburg, Idaho 2023
32 Kade McDonough Missoula, Mont. 2024
33 Branden McGinnis Gig Harbor, Wash. 2020
34 Taylor Mortensen Meridian, Idaho 2021
35 Dylan Nelko Plymouth, Minn. 2021
36 Ethan Parker Big Sky, Mont. 2021
37 Jackson Parrish Henderson, Nev. 2021
38 Ian Paterson Reno, Nev. 2020
39 Jacob Rawley Ephrata, Wash. 2021
40 Arnav Reddy Eugene, Ore. 2020
41 Saum Sabetian Medina, Wash. 2022
42 Beau Sahr Eagle, Idaho 2025
43 Davis Sahr Eagle, Idaho 2021
44 Chris Salamah Owensboro, Ky. 2020
45 Jack Sargent Fruit Heights, Utah 2021
46 Luke Schone Washington, Utah 2021
47 Karsten Simmons Worland, Wyo. 2022
48 Hunter Smith Statham, Ga. 2022
49 Lane Strand Challis, Idaho 2020
50 Hunter Swanson Denver, Colo. 2022
51 William Tu (Canada) Vancouver, British Columbia 2023
52 James Vance Severna Park, Md. 2021
53 Stephen Voigt Bozeman, Mont. 2022
54 Conor Walsh Billings, Mont. 2022
55 Brice Warden Boise, Idaho 2020
56 Jordan Werner Sammamish, Wash. 2020
57 Rashon Williams Las Vegas, Nev. 2021
58 Lucas Wright The Woodlands, Texas 2020
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Aubri Braecklein Northglenn, Colo. 2021
2 Jenna Bruggeman (Canada) Edmonton, Alberta 2021
3 Emily Cadwell Boise, Idaho 2021
4 Ally Chan Excelsior, Minn. 2021
5 Christine Cho Eagle, Idaho 2021
6 Harper Edwards Victoria, Texas 2024
7 Hannah Elaimy Seattle, Wash. 2021
8 Jacklyn Gonzalez San Antonio, Texas 2022
9 Kate Goulet Boise, Idaho 2021
10 Gabrielle Kiger Hermosa Beach, Calif. 2020
11 Olivia Kochan Dallas, Texas 2022
12 Berlin Long Lehi, Utah 2022
13 Gigi Lund Bellevue, Wash. 2023
14 Jordan Salisbury SAN ANTONIO, Texas 2021
15 Kaydee Tu Orinda, Calif. 2020
16 Kaylen Tu Orinda, Calif. 2022
17 Kenzie Walsh Billings, Mont. 2024
18 Samantha Yates Bozeman, Mont. 2021
19 Lucy Yuan (Canada) San Diego, Calif. 2024
20 Wenna Zhang Sammamish, Wash. 2022
Qualifier Alternates
Qualifier Alternates
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Brett Reid Spicer, Minn. 2021
2 Rocco Salvitti Canonsburg, Pa. 2023
3 Connor Denson Hankamer, Texas 2023
4 Jacob King Boerne, Texas 2021
5 Justin Dougherty Wyndmoor, Pa. 2020
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Linette Jun Cupertino, Calif. 2020
2 Jennifer Gu (Canada) West Vancouver, British Columbia 2021
3 Bridget O'Keefe Palo Alto, Calif. 2022
4 Lauryn Nguyen Seattle, Wash. 2021
5 Tillie Claggett (Canada) The Woodlands, Texas 2022
6 Cari Denson Hankamer, Texas 2020
7 Cooper Knarr Bozeman, Mont. 2021
Qualifier Alternates from the Tournament Field
Qualifier Alternates from the Tournament Field
Tournament Participants in Qualifier Field
Tournament Participants in Qualifier Field
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Stephen Dai Bellevue, Wash. 2020
2 Sean-Karl Dobson Austin, Texas 2022
3 Ethan Evans Mercer Island, Wash. 2022
4 Brandon Eyre Salem, Ore. 2021
5 Mateo Fuenmayor Beaverton, Ore. 2020
6 Aidan Goldstein Las Vegas, Nev. 2021
7 Eli Groshelle Great Falls, Mont. 2023
8 Ryan Ho Redmond, Wash. 2020
9 Collin Hodgkinson Beaverton, Ore. 2022
10 Inigo Izuzquiza (Spain) Coronado, Calif. 2022
11 Ramey Lloyd Bozeman, Mont. 2022
12 Joe Opitz Missoula, Mont. 2022
13 Cayden Pope Lexington, Ky. 2023
14 Nels Surtani Noblesville, Ind. 2020
15 Ethan Tseng Portland, Ore. 2022
16 Johnny Ward Lake Oswego, Ore. 2020
17 Matthew Yamin New York, N.Y. 2022
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Morgan Jones Auburn, Ala. 2021
2 Caroline Kent Frisco, Texas 2021
3 Marcella Mercer Bigfork, Mont. 2021
4 Vanessa Zhang (Canada) Vancouver, British Columbia 2024