AJGA Qualifier for the Killington Junior Golf Championship
Tournament Page Qualifier Qualifier Field Tee Times Leaderboard
Estimated tournament spots to be filled through AJGA Qualifier:
Boys - 8
Girls -2

Click to view the AJGA Open Qualifier Entry Criteria

Players need to take action in the Player Center to confirm participation.
Qualifier Field
Qualifier Field
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Michael Amari Townsend, Mass. 2020
2 Luke Bakshandeh Manhasset, N.Y. 2020
3 Sachin Bhasin Plainview, N.Y. 2021
4 Saurav Bhasin Plainview, N.Y. 2019
5 Will Braxton Saratoga Springs, N.Y. 2021
6 Clarkie Carroll Wilton, N.Y. 2021
7 Lewis Chaffin Al Ain, United Arab Emirates 2020
8 Steven Chen San Jose, Calif. 2021
9 Chi Chuen Jackson Chong Hong Kong, Hong Kong 2021
10 Philippe Couillard (Canada) Montreal, Quebec 2021
11 David D'Agostino Belmont, Mass. 2021
12 Henry Devaney Bronxville, N.Y. 2023
13 Harrison DiGangi Stratton Mountain, Vt. 2021
14 Benjamin Dougherty Jackson, N.H. 2023
15 Justin Fedele (Canada) St-Lazare, Quebec 2020
16 Brian Glennon Hingham, Mass. 2021
17 Charles Hanoian Norwood, Mass. 2019
18 Graeme Hollingshead Basking Ridge, N.J. 2021
19 David Jiang (Canada) Dana Point, Calif. 2023
20 Suraj Karthic Smithtown, N.Y. 2020
21 Tarun Karthic Smithtown, N.Y. 2020
22 Antoine Lauzon (Canada) Montreal, Quebec 2020
23 Andrew Lazor Westwood, Mass. 2021
24 Felix-Antoine Levasseur (Canada) Nicolet, Quebec 2022
25 Nicholas Li (Canada) Vancouver, British Columbia 2019
26 Daniel Liao (China) Windermere, Fla. 2022
27 Andrew Liu Clinton, N.J. 2025
28 Will Lodge Darien, Conn. 2022
29 Zachary Loninger Crosswicks, N.J. 2023
30 Matt Lukasevicz Grafton, Mass. 2020
31 Nick Lyons Albany, N.Y. 2021
32 Isaiah Marseille Linden, N.J. 2023
33 Finn McHugh West Hartford, Conn. 2022
34 Philip Minnehan Rochester, N.Y. 2021
35 James Newton (Canada) Ottawa, Ontario 2021
36 Yutaka Nohdomi (Canada) Toronto, Ontario 2021
37 Colby Norton Harwinton, Conn. 2020
38 Nikhil Pande Milton, Mass. 2021
39 Taylor Pinkernell New Canaan, Conn. 2022
40 Owen Ramee Warren, Conn. 2021
41 James Robbins North Andover, Mass. 2022
42 Sascha Robinson Plymouth, Mass. 2024
43 Jackson Roman Kensington, Conn. 2021
44 Mike Rothberg Fairfield, Conn. 2022
45 Char Russekoff Greenwich, Conn. 2021
46 Colby Sanville Wellesley, Mass. 2021
47 Clark Saunders Weston, Mass. 2021
48 Mitchell Schwab Westport, Conn. 2020
49 Isaac Slater New York, N.Y. 2020
50 Charlie Sole Houston, Texas 2023
51 Pavol Spiska Jersey City, N.J. 2020
52 John Sun (New Zealand) Oakland Gardens, N.Y. 2020
53 Thomas Tyrrell II Loudonville, N.Y. 2020
54 Hayden Underhill (Canada) Amherstview, Ontario 2021
55 Yida Wang Potomac, Md. 2020
56 Jake Wiktor River Forest, Ill. 2021
57 Logan Wu HangZhou, China 2023
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Nicole Chan Hong Kong, Hong Kong 2021
2 Emily Hong (Canada) Lorraine, Quebec 2021
3 Sydney Kuo Edison, N.J. 2020
4 Emily Luo Danville, Calif. 2024
5 Avery McCrery Wilmington, Del. 2025
6 Camille Sole Houston, Texas 2023
7 Natalie Spiska Jersey City, N.J. 2023
8 Wenlu Su Guangzhou, China 2021
9 Wa Yeung Cathy Tong (China) Costa Mesa, Calif. 2020
10 Alicia Wang Andover, Mass. 2021
11 Kaia Wu Princeton, N.J. 2022
TOURNAMENT PARTICIPANTS IN QUALIFIER FIELD
TOURNAMENT PARTICIPANTS IN QUALIFIER FIELD
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Charlie Berridge Scarsdale, N.Y. 2021
2 Harrison Blech Montebello, N.Y. 2021
3 Khai Buttner Boston, Mass. 2020
4 Anthony Cavotta Saratoga Springs, N.Y. 2020
5 Brodey Claborn Bethany, Okla. 2020
6 Colin Coogan New Rochelle, N.Y. 2020
7 Luke Edwards Chapel Hill, N.C. 2021
8 AJ Gilpin Norwell, Mass. 2020
9 Haoyu (Leo) Hsieh (Taiwan) Shen Zhen, China 2019
10 William Huang Exeter, N.H. 2021
11 Max Hutter Weston, Mass. 2021
12 Kevin Jiang San Diego, Calif. 2021
13 Cameron Karam San Diego, Calif. 2019
14 Daniel Karam San Diego, Calif. 2022
15 Bennett Knowles West Orange, N.J. 2020
16 Jeffrey Li Basking Ridge, N.J. 2020
17 Sean Magarian Worcester, Mass. 2020
18 Mong (Luke) Ning Macau, Macau 2021
19 Jiewu Rao Guangzhou, China 2020
20 Daniel Suter Gaithersburg, Md. 2020
21 Michael Walsh Shelburne, Vt. 2020
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Aishvarya Bedi San Jose, Calif. 2020
2 Alyssa Cong Germantown, Md. 2020
3 Jordan Hamelsky Newton, Mass. 2020
4 Jessica Huang Auckland, New Zealand 2020
5 Zara Jacob Summit, N.J. 2021
6 Irene Jun San Jose, Calif. 2020
7 Irene Wang Beijing, China 2020
Qualifier Alternates
Qualifier Alternates
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Un (Hope) Ning Macau, Macau 2020
2 Jayaditya Saluja (India) Singapore, Singapore 2021
3 Anthony Zhang Allen, Texas 2021
4 Jean-Philippe Parr (Canada) St-Célestin, Quebec 2023
5 Jackson Lee Menlo Park, Calif. 2020
6 Tyler Lee Addison, Texas 2023
7 Jackson Gaynor Mamaroneck, N.Y. 2020
8 Derek Weaver Hackettstown, N.J. 2022
9 Charlie Donahue Wellesley, Mass. 2020
10 Matthew Bailey Sterling, Mass. 2020
11 Steven Lee Scarsdale, N.Y. 2021
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Naomi Wiranatha West Covina, Calif. 2020
2 Charlene Chung Hong Kong, Hong Kong 2023
3 Annie Huaxin Zhang (China) Winter Garden, Fla. 2021
4 Samantha Lin Orinda, Calif. 2021
5 Calista Zeng (Canada) Maple, Ontario 2020
6 Gio Kim Upper Saddle River, N.J. 2021