Qualifier - AJGA Junior Open presented by Visit Sevierville/Tennessee Tourism
Qualifier Tournament Applications Received Field Tee Times Leaderboard
Estimated tournament spots to be filled through AJGA Qualifier:
Boys - 6
Girls - 3

Click to view the AJGA Open Qualifier Entry Criteria

Players need to take action in the Player Center to confirm participation.
Field
Field
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Clark Akers Nashville, Tenn. 2021
2 Reece Anderson Baxter, Tenn. 2020
3 James Baker Johns Creek, Ga. 2023
4 William Baker Atlanta, Ga. 2022
5 Caleb Brummitt Abingdon, Va. 2022
6 Peyton Canter St. Amant, La. 2021
7 Connor Caparos Brentwood, Tenn. 2023
8 Parker Crawford Rockmart, Ga. 2021
9 Charlie Dahlem Louisville, Ky. 2022
10 Kyle Haas Winston Salem, N.C. 2023
11 Blake Henriques Waleska, Ga. 2022
12 Fisher Kennedy Winston Salem, N.C. 2023
13 Kevin Kim (South Korea) Katy, Texas 2021
14 Ryan Kim Oakland Gardens, N.Y. 2021
15 Holden Kittelberger Katy, Texas 2022
16 Julian Krone Alpharetta, Ga. 2021
17 Taylor Kuehn Asheville, N.C. 2023
18 Craig Long II Alpharetta, Ga. 2023
19 Paulius Malcius Lemont, Ill. 2022
20 John Thomas McKenzie Cleveland, Tenn. 2021
21 Teagan Miller Huntsville, Ala. 2021
22 Tyler Partee Thomasville, N.C. 2021
23 Jake Peacock Milton, Ga. 2021
24 Shaun Price II Columbus, Ga. 2021
25 Luke Sienkiewicz Memphis, Tenn. 2022
26 Seth Smith Campbellsville, Ky. 2023
27 Jiaxin Xue Qingdao, China 2021
28 Richard Yang Duluth, Ga. 2024
29 Yuqi Zhou (China) Orlando, Fla. 2020
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Kennedy Arnette Cumming, Ga. 2022
2 Lydia Bauersfeld NEWBURGH, Ind. 2023
3 Amelia Cho Ashburn, Va. 2024
4 Lauren Davis KNOXVILLE, Tenn. 2025
5 Zoe Duval Cumming, Ga. 2025
6 Maddie Heister Mason, Ohio 2021
7 Carla Kay Hickam Olive Branch, Miss. 2021
8 Virginia Anne Holmes Montgomery, Ala. 2023
9 Madison Logan Brasstown, N.C. 2022
10 Sharon Mun Duluth, Ga. 2021
11 Grady Thomas KNOXVILLE, Tenn. 2027
12 Haven Ward Atlanta, Ga. 2023
13 Emily Wilson Brentwood, Tenn. 2022
14 Sydney Young Naples, Fla. 2025

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Clark Akers Nashville, Tenn. 2021
2 Reece Anderson Baxter, Tenn. 2020
3 James Baker Johns Creek, Ga. 2023
4 William Baker Atlanta, Ga. 2022
5 Caleb Brummitt Abingdon, Va. 2022
6 Peyton Canter St. Amant, La. 2021
7 Connor Caparos Brentwood, Tenn. 2023
8 Parker Crawford Rockmart, Ga. 2021
9 Charlie Dahlem Louisville, Ky. 2022
10 Kyle Haas Winston Salem, N.C. 2023
11 Blake Henriques Waleska, Ga. 2022
12 Fisher Kennedy Winston Salem, N.C. 2023
13 Kevin Kim (South Korea) Katy, Texas 2021
14 Ryan Kim Oakland Gardens, N.Y. 2021
15 Holden Kittelberger Katy, Texas 2022
16 Julian Krone Alpharetta, Ga. 2021
17 Taylor Kuehn Asheville, N.C. 2023
18 Craig Long II Alpharetta, Ga. 2023
19 Paulius Malcius Lemont, Ill. 2022
20 John Thomas McKenzie Cleveland, Tenn. 2021
21 Teagan Miller Huntsville, Ala. 2021
22 Tyler Partee Thomasville, N.C. 2021
23 Jake Peacock Milton, Ga. 2021
24 Shaun Price II Columbus, Ga. 2021
25 Luke Sienkiewicz Memphis, Tenn. 2022
26 Seth Smith Campbellsville, Ky. 2023
27 Jiaxin Xue Qingdao, China 2021
28 Richard Yang Duluth, Ga. 2024
29 Yuqi Zhou (China) Orlando, Fla. 2020
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Kennedy Arnette Cumming, Ga. 2022
2 Lydia Bauersfeld NEWBURGH, Ind. 2023
3 Amelia Cho Ashburn, Va. 2024
4 Lauren Davis KNOXVILLE, Tenn. 2025
5 Zoe Duval Cumming, Ga. 2025
6 Maddie Heister Mason, Ohio 2021
7 Carla Kay Hickam Olive Branch, Miss. 2021
8 Virginia Anne Holmes Montgomery, Ala. 2023
9 Madison Logan Brasstown, N.C. 2022
10 Sharon Mun Duluth, Ga. 2021
11 Grady Thomas KNOXVILLE, Tenn. 2027
12 Haven Ward Atlanta, Ga. 2023
13 Emily Wilson Brentwood, Tenn. 2022
14 Sydney Young Naples, Fla. 2025
Alternates
Alternates
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Jay Sanders Thomasville, Ga. 2022
2 Lucas Slayden Ponte Vedra Beach, Fla. 2023
3 Owen Kruschwitz North Manches, Ind. 2022
4 Garrett Chumley Auburntown, Tenn. 2021
5 Jackson Herrington Dickson, Tenn. 2024
6 Josh Breland Franklin, Tenn. 2021
7 Ryan Feldman Rockville, Md. 2021
8 Ethan Elm Suwanee, Ga. 2022
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Ava Merrill Johns Creek, Ga. 2023
2 Iris Cao Duluth, Ga. 2022
3 Sara Im Duluth, Ga. 2023

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Jay Sanders Thomasville, Ga. 2022
2 Lucas Slayden Ponte Vedra Beach, Fla. 2023
3 Owen Kruschwitz North Manches, Ind. 2022
4 Garrett Chumley Auburntown, Tenn. 2021
5 Jackson Herrington Dickson, Tenn. 2024
6 Josh Breland Franklin, Tenn. 2021
7 Ryan Feldman Rockville, Md. 2021
8 Ethan Elm Suwanee, Ga. 2022
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Ava Merrill Johns Creek, Ga. 2023
2 Iris Cao Duluth, Ga. 2022
3 Sara Im Duluth, Ga. 2023
Alternates from the Tournament Field
Alternates from the Tournament Field
Print

Tournament Participants in Qualifier Field
Tournament Participants in Qualifier Field
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Davis Adams Raleigh, N.C. 2022
2 Tomas Amaya Singer Island, Fla. 2022
3 Conner Brown Shelbyville, Tenn. 2022
4 Karsten Bryan Golden, Miss. 2021
5 Benjamin Burns Signal Mtn, Tenn. 2021
6 Aidan Collier Greeneville, Tenn. 2023
7 Luke Cusick Suwanee, Ga. 2021
8 Curtis Da Silva Monterey, Calif. 2023
9 Cooper Eberle Richmond, Ky. 2022
10 Nicklaus Etherton Friendsville, Tenn. 2022
11 Jordan Garypie Chelsea, Mich. 2021
12 Renato Gerena Jr Peachtree City, Ga. 2022
13 Wil Griffin Hot Springs, Ark. 2021
14 Alex Hadden Eminence, Ky. 2020
15 Will Jones Alpharetta, Ga. 2022
16 Andrew Kim Alpharetta, Ga. 2022
17 Shane Lawler Malvern, Pa. 2021
18 Bo Maradik Nashville, Tenn. 2022
19 Luke Morgan Jonesboro, Ark. 2022
20 Edward Nash Asheville, N.C. 2022
21 Josh Newman Charlotte, N.C. 2021
22 Will Porter Cordova, Tenn. 2022
23 Tejas Reddy Alpharetta, Ga. 2022
24 Jack Shade Marietta, Ga. 2021
25 Joseph Sluzas Lockport, Ill. 2024
26 Jack Tickle Bristol, Tenn. 2021
27 James-Paul Wagner Cary, N.C. 2025
28 Matthew Young Atlanta, Ga. 2023
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Alice Choi Suwanee, Ga. 2023
2 Isabella Galla Palm Beach Gardens, Fla. 2020
3 Serina Li Lake Mary, Fla. 2022
4 Ally Madden Mason, Ohio 2022
5 Hannah Nall Cleveland, Tenn. 2022
6 Lextyn Petz Columbia, S.C. 2021
7 Madeline Simcox Bristol, Tenn. 2022

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Davis Adams Raleigh, N.C. 2022
2 Tomas Amaya Singer Island, Fla. 2022
3 Conner Brown Shelbyville, Tenn. 2022
4 Karsten Bryan Golden, Miss. 2021
5 Benjamin Burns Signal Mtn, Tenn. 2021
6 Aidan Collier Greeneville, Tenn. 2023
7 Luke Cusick Suwanee, Ga. 2021
8 Curtis Da Silva Monterey, Calif. 2023
9 Cooper Eberle Richmond, Ky. 2022
10 Nicklaus Etherton Friendsville, Tenn. 2022
11 Jordan Garypie Chelsea, Mich. 2021
12 Renato Gerena Jr Peachtree City, Ga. 2022
13 Wil Griffin Hot Springs, Ark. 2021
14 Alex Hadden Eminence, Ky. 2020
15 Will Jones Alpharetta, Ga. 2022
16 Andrew Kim Alpharetta, Ga. 2022
17 Shane Lawler Malvern, Pa. 2021
18 Bo Maradik Nashville, Tenn. 2022
19 Luke Morgan Jonesboro, Ark. 2022
20 Edward Nash Asheville, N.C. 2022
21 Josh Newman Charlotte, N.C. 2021
22 Will Porter Cordova, Tenn. 2022
23 Tejas Reddy Alpharetta, Ga. 2022
24 Jack Shade Marietta, Ga. 2021
25 Joseph Sluzas Lockport, Ill. 2024
26 Jack Tickle Bristol, Tenn. 2021
27 James-Paul Wagner Cary, N.C. 2025
28 Matthew Young Atlanta, Ga. 2023
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Alice Choi Suwanee, Ga. 2023
2 Isabella Galla Palm Beach Gardens, Fla. 2020
3 Serina Li Lake Mary, Fla. 2022
4 Ally Madden Mason, Ohio 2022
5 Hannah Nall Cleveland, Tenn. 2022
6 Lextyn Petz Columbia, S.C. 2021
7 Madeline Simcox Bristol, Tenn. 2022