Qualifier - AJGA Junior at Knollwood presented by Yoder Oil
Qualifier Tournament Applications Received Field Tee Times Leaderboard
Estimated tournament spots to be filled through AJGA Qualifier:
Boys - 6
Girls - 3

Click to view the AJGA Open Qualifier Entry Criteria

Players need to take action in the Player Center to confirm participation.
Field
Field
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Ian Asch Edgewood, Ky. 2022
2 Oliver Barr Winnetka, Ill. 2024
3 Mitch Benson St. Charles, Mich. 2021
4 Adam Bolad Carmel, Ind. 2023
5 Sam Brita Fort Wayne, Ind. 2021
6 Ben Chamberlin Germantown, Md. 2023
7 Sihan Chen (China) Nanjing, , China 2023
8 John Creamean Winnetka, Ill. 2024
9 Peter Crowe Lake Forest, Ill. 2023
10 Luke Daley Louisville, Ky. 2023
11 Jacob Doliwa Park Ridge, Ill. 2024
12 Brayden Elzinga Byron Center, Mich. 2022
13 Quinn Henry Homewood, Ill. 2021
14 Gavin Hjelle Oswego, Ill. 2022
15 Christopher Hoffman Pittsburgh, Pa. 2025
16 Brian Izzo Naperville, Ill. 2022
17 Caden Jacobson Lake Delton, Wis. 2022
18 Harshan Juttu Novi, Mich. 2024
19 Alex Koenig Wales, Wis. 2023
20 Camden Kooi Westfield, Ind. 2023
21 Will Leber Wilmette, Ill. 2023
22 Ian Love Chicago, Ill. 2023
23 Tyson Malak Elgin, Ill. 2022
24 Yuji Maruishi Burlington, Ky. 2023
25 Kenneth McCaffrey River Forest, Ill. 2026
26 Jordan McCaslin Arvada, Colo. 2023
27 Adam Melliere Zionsville, Ind. 2023
28 Patrick Michael Carmel, Ind. 2022
29 Brayden Miller Goshen, Ind. 2025
30 Jacob Modleski Noblesville, Ind. 2023
31 Maadhav Muralidharan Lincolnshire, Ill. 2022
32 Gowtham Nalluri Novi, Mich. 2023
33 Troy Nason Northbrook, Ill. 2023
34 Liam Nelson Chicago, Ill. 2023
35 Gavin Newkirk Batavia, Ill. 2023
36 Robby O'Regan Northbrook, Ill. 2023
37 Jacob Palmer Granger, Ind. 2024
38 Riley Reese Carmel, Ind. 2023
39 Kunyu Ren (China) Thousand Oaks, Calif. 2024
40 Emil Riegger (Germany) Hinsdale, Ill. 2023
41 Henry Rill Findlay, Ohio 2023
42 Nicholas Scudder Western Springs, Ill. 2023
43 Noah Sidell Kalamazoo, Mich. 2022
44 Will Sidrys Chicago, Ill. 2022
45 Aleks Slesers Libertyville, Ill. 2023
46 Daniel Smith Carmel, Ind. 2023
47 Mason Sokolowski Northville, Mich. 2023
48 Wyatt Sorensen Libertyville, Ill. 2023
49 Charlie Spiller Richmond, Ky. 2025
50 Jacob Stoetzel Mokena, Ill. 2023
51 Zhen Tao (China) Upland, Calif. 2023
52 Clay Van Fossen Wyoming, Ohio 2022
53 Haoxiang Wang (China) Naperville, Ill. 2022
54 Andy Yu Rancho Cucamonga, Calif. 2024
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Lizzie Anderson Lockport, Ill. 2022
2 Zoey Cho Suwanee, Ga. 2025
3 Madison Hudson Dry Ridge, Ky. 2023
4 Jessica Jolly Rockford, Mich. 2024
5 Addison Kooi Westfield, Ind. 2025
6 Lauren Lee Bellevue, Wash. 2024
7 KT Leinwand Kalamazoo, Mich. 2024
8 Alena Li Okemos, Mich. 2025
9 Melanie Maier Richmond, Texas 2024
10 Kacie Moon Northbrook, Ill. 2025
11 Emily Mu Austin, Texas 2021
12 Elizabeth Ryu Dublin, Ohio 2025
13 Jenna Shilts Frankfort, Ill. 2024
14 Alissa Xu (Canada) Richmond Hills, Ontario, Canada 2023
15 Michelle Young Long Grove, Ill. 2023

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Ian Asch Edgewood, Ky. 2022
2 Oliver Barr Winnetka, Ill. 2024
3 Mitch Benson St. Charles, Mich. 2021
4 Adam Bolad Carmel, Ind. 2023
5 Sam Brita Fort Wayne, Ind. 2021
6 Ben Chamberlin Germantown, Md. 2023
7 Sihan Chen (China) Nanjing, , China 2023
8 John Creamean Winnetka, Ill. 2024
9 Peter Crowe Lake Forest, Ill. 2023
10 Luke Daley Louisville, Ky. 2023
11 Jacob Doliwa Park Ridge, Ill. 2024
12 Brayden Elzinga Byron Center, Mich. 2022
13 Quinn Henry Homewood, Ill. 2021
14 Gavin Hjelle Oswego, Ill. 2022
15 Christopher Hoffman Pittsburgh, Pa. 2025
16 Brian Izzo Naperville, Ill. 2022
17 Caden Jacobson Lake Delton, Wis. 2022
18 Harshan Juttu Novi, Mich. 2024
19 Alex Koenig Wales, Wis. 2023
20 Camden Kooi Westfield, Ind. 2023
21 Will Leber Wilmette, Ill. 2023
22 Ian Love Chicago, Ill. 2023
23 Tyson Malak Elgin, Ill. 2022
24 Yuji Maruishi Burlington, Ky. 2023
25 Kenneth McCaffrey River Forest, Ill. 2026
26 Jordan McCaslin Arvada, Colo. 2023
27 Adam Melliere Zionsville, Ind. 2023
28 Patrick Michael Carmel, Ind. 2022
29 Brayden Miller Goshen, Ind. 2025
30 Jacob Modleski Noblesville, Ind. 2023
31 Maadhav Muralidharan Lincolnshire, Ill. 2022
32 Gowtham Nalluri Novi, Mich. 2023
33 Troy Nason Northbrook, Ill. 2023
34 Liam Nelson Chicago, Ill. 2023
35 Gavin Newkirk Batavia, Ill. 2023
36 Robby O'Regan Northbrook, Ill. 2023
37 Jacob Palmer Granger, Ind. 2024
38 Riley Reese Carmel, Ind. 2023
39 Kunyu Ren (China) Thousand Oaks, Calif. 2024
40 Emil Riegger (Germany) Hinsdale, Ill. 2023
41 Henry Rill Findlay, Ohio 2023
42 Nicholas Scudder Western Springs, Ill. 2023
43 Noah Sidell Kalamazoo, Mich. 2022
44 Will Sidrys Chicago, Ill. 2022
45 Aleks Slesers Libertyville, Ill. 2023
46 Daniel Smith Carmel, Ind. 2023
47 Mason Sokolowski Northville, Mich. 2023
48 Wyatt Sorensen Libertyville, Ill. 2023
49 Charlie Spiller Richmond, Ky. 2025
50 Jacob Stoetzel Mokena, Ill. 2023
51 Zhen Tao (China) Upland, Calif. 2023
52 Clay Van Fossen Wyoming, Ohio 2022
53 Haoxiang Wang (China) Naperville, Ill. 2022
54 Andy Yu Rancho Cucamonga, Calif. 2024
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Lizzie Anderson Lockport, Ill. 2022
2 Zoey Cho Suwanee, Ga. 2025
3 Madison Hudson Dry Ridge, Ky. 2023
4 Jessica Jolly Rockford, Mich. 2024
5 Addison Kooi Westfield, Ind. 2025
6 Lauren Lee Bellevue, Wash. 2024
7 KT Leinwand Kalamazoo, Mich. 2024
8 Alena Li Okemos, Mich. 2025
9 Melanie Maier Richmond, Texas 2024
10 Kacie Moon Northbrook, Ill. 2025
11 Emily Mu Austin, Texas 2021
12 Elizabeth Ryu Dublin, Ohio 2025
13 Jenna Shilts Frankfort, Ill. 2024
14 Alissa Xu (Canada) Richmond Hills, Ontario, Canada 2023
15 Michelle Young Long Grove, Ill. 2023
Alternates
Alternates
Print
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Emily Duan Buffalo Grove, Ill. 2022

Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Emily Duan Buffalo Grove, Ill. 2022
Alternates from the Tournament Field
Alternates from the Tournament Field
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Nolan Griggs Brentwood, Tenn. 2023
2 Maverick Conaway Tipton, Ind. 2023
3 AJ Adams Plano, Texas 2023
4 Winston Shen Rancho Palos Verdes, Calif. 2024
5 Mitchell Maier Richmond, Texas 2025
6 Kevin Mu Austin, Texas 2023
7 Brody McCarthy Homer Glen, Ill. 2022
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Yetong (Alicia) Qian (China) Windermere, Fla. 2024
2 Sarah Thornton Hinsdale, Ill. 2023
3 Audrey Ryu Dublin, Ohio 2023
4 Grace Wang Rochester Hills, Mich. 2023
5 Allyson Duan Buffalo Grove, Ill. 2025
6 XiMiao Zhai (China) Winter Garden, Fla. 2023
7 Emma Jiacheng Tang Chino Hills, Calif. 2023
8 Cassandra Psuik Greenfield, Wis. 2023

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Nolan Griggs Brentwood, Tenn. 2023
2 Maverick Conaway Tipton, Ind. 2023
3 AJ Adams Plano, Texas 2023
4 Winston Shen Rancho Palos Verdes, Calif. 2024
5 Mitchell Maier Richmond, Texas 2025
6 Kevin Mu Austin, Texas 2023
7 Brody McCarthy Homer Glen, Ill. 2022
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Yetong (Alicia) Qian (China) Windermere, Fla. 2024
2 Sarah Thornton Hinsdale, Ill. 2023
3 Audrey Ryu Dublin, Ohio 2023
4 Grace Wang Rochester Hills, Mich. 2023
5 Allyson Duan Buffalo Grove, Ill. 2025
6 XiMiao Zhai (China) Winter Garden, Fla. 2023
7 Emma Jiacheng Tang Chino Hills, Calif. 2023
8 Cassandra Psuik Greenfield, Wis. 2023
Tournament Participants in Qualifier Field
Tournament Participants in Qualifier Field
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Lucas Bischoff Louisville, Ky. 2022
2 Graham Head Glen Ellyn, Ill. 2022
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Mia Natividad Yorkville, Ill. 2023
2 Eleanor (Elle) Teglia Culver, Ind. 2023

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Lucas Bischoff Louisville, Ky. 2022
2 Graham Head Glen Ellyn, Ill. 2022
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Mia Natividad Yorkville, Ill. 2023
2 Eleanor (Elle) Teglia Culver, Ind. 2023