Qualifier - AJGA Junior at Palouse Ridge
Qualifier Tournament Field Leaderboard
Estimated tournament spots to be filled through AJGA Qualifier:
Boys - 5
Girls - 2

Click to view the AJGA Open Qualifier Entry Criteria

Players need to take action in the Player Center to confirm participation.
Field
Field
Print
Boys
AJGA Leadership Links participant
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Tyson Arthur Auburn, Wash. 2024
2 Jack Boutillier Yakima, Wash. 2023
3 Cameron Cantillana Spokane, Wash. 2025
4 Eamon Chen (Canada) Vancouver, British Columbia, Canada 2027
5 Eason Chen (Canada) Vancouver, British Columbia, Canada 2027
6 Phoebus Xiaofei Chen (China) Bellevue, Wash. 2025
7 Aaron Cheng Mountain View, Calif. 2024
8 Yeho Chung (South Korea) Bellevue, Wash. 2024
9 Brady Dolgin Kissimmee, Fla. 2024
10 Stetson Gilbert Spokane, Wash. 2024
11 David Gribble Yarrow Point, Wash. 2023
12 Mike He (China) Irvine, Calif. 2025
13 Wayne He (China) Belleuve, Wash. 2024
14 Quinn Hefele Portland, Ore. 2025
15 Reid Hoppock Boise, Idaho 2026
16 James Huang Newcastle, Wash. 2024
17 Zach Huang Sammamish, Wash. 2026
18 Benjamin Hutchison Albuquerque, N.M. 2023
19 Evan Johnson Richland, Wash. 2022
20 Ben Jones
Spokane, Wash. 2023
21 Henry Kippenhan Mill Creek, Wash. 2025
22 Pierson Kloster Yakima, Wash. 2026
23 Charley Levy Camarillo, Calif. 2024
24 Zehao Li (China) Laguna Niguelx, Calif. 2024
25 Jackson Lutz Santa Cruz, Calif. 2025
26 Reece Malyevac Libby, Mont. 2024
27 Joel Martinez Pasco, Wash. 2025
28 Braxton McDonald (Canada) Coldstream, British Columbia, Canada 2023
29 Rhett Nordberg Bellevue, Wash. 2025
30 Dillon Schrock Spokane, Wash. 2025
31 Cameron Simons San Antonio, Texas 2022
32 Julian Smith Snoqualmie, Wash. 2024
33 Henry Staples
Spokane, Wash. 2024
34 Brandon Suh Mukilteo, Wash. 2024
35 Michael Sun (China) Bellevue, Wash. 2025
36 Sky Sun (Canada) Vancouver, British Columbia, Canada 2026
37 Ryan Takeshita Auburn, Wash. 2025
38 Alexander Tseng Portland, Ore. 2024
39 Forrest Van Alstine (Canada) Vancouver, British Columbia, Canada 2023
40 Jason Xie (China) Lake Mary, Fla. 2023
41 Taran Yalamanchili Kirkland, Wash. 2025
42 Alex Yang Portland, Ore. 2026
43 Andy Yang Portland, Ore. 2024
44 Christopher Zamani Sammamish, Wash. 2023
Girls
AJGA Leadership Links participant
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Emma Almquist Richland, Wash. 2022
2 Ziyue Bi (China) Temecula, Calif. 2025
3 Rose Chen (China) Langley, British Columbia, Canada 2028
4 Kalyn Doss Litchfield Park, Ariz. 2024
5 Mia Herendeen Bellevue, Wash. 2025
6 Bailey Lengfelder Renton, Wash. 2022
7 Chloris Li (Hong Kong) Hong Kong, 2023
8 Zimo Li (China) Vancouver, British Columbia, Canada 2024
9 Sarah Lim Saratoga, Calif. 2025
10 Kylie McGrath
Renton, Wash. 2024
11 Molly McLean (Australia) Melbourne, , Australia 2025
12 Lilly Miller Meridian, Idaho 2025
13 Tatum Otto Bellevue, Wash. 2026

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Tyson Arthur Auburn, Wash. 2024
2 Jack Boutillier Yakima, Wash. 2023
3 Cameron Cantillana Spokane, Wash. 2025
4 Eamon Chen (Canada) Vancouver, British Columbia, Canada 2027
5 Eason Chen (Canada) Vancouver, British Columbia, Canada 2027
6 Phoebus Xiaofei Chen (China) Bellevue, Wash. 2025
7 Aaron Cheng Mountain View, Calif. 2024
8 Yeho Chung (South Korea) Bellevue, Wash. 2024
9 Brady Dolgin Kissimmee, Fla. 2024
10 Stetson Gilbert Spokane, Wash. 2024
11 David Gribble Yarrow Point, Wash. 2023
12 Mike He (China) Irvine, Calif. 2025
13 Wayne He (China) Belleuve, Wash. 2024
14 Quinn Hefele Portland, Ore. 2025
15 Reid Hoppock Boise, Idaho 2026
16 James Huang Newcastle, Wash. 2024
17 Zach Huang Sammamish, Wash. 2026
18 Benjamin Hutchison Albuquerque, N.M. 2023
19 Evan Johnson Richland, Wash. 2022
20 Ben Jones
Spokane, Wash. 2023
21 Henry Kippenhan Mill Creek, Wash. 2025
22 Pierson Kloster Yakima, Wash. 2026
23 Charley Levy Camarillo, Calif. 2024
24 Zehao Li (China) Laguna Niguelx, Calif. 2024
25 Jackson Lutz Santa Cruz, Calif. 2025
26 Reece Malyevac Libby, Mont. 2024
27 Joel Martinez Pasco, Wash. 2025
28 Braxton McDonald (Canada) Coldstream, British Columbia, Canada 2023
29 Rhett Nordberg Bellevue, Wash. 2025
30 Dillon Schrock Spokane, Wash. 2025
31 Cameron Simons San Antonio, Texas 2022
32 Julian Smith Snoqualmie, Wash. 2024
33 Henry Staples
Spokane, Wash. 2024
34 Brandon Suh Mukilteo, Wash. 2024
35 Michael Sun (China) Bellevue, Wash. 2025
36 Sky Sun (Canada) Vancouver, British Columbia, Canada 2026
37 Ryan Takeshita Auburn, Wash. 2025
38 Alexander Tseng Portland, Ore. 2024
39 Forrest Van Alstine (Canada) Vancouver, British Columbia, Canada 2023
40 Jason Xie (China) Lake Mary, Fla. 2023
41 Taran Yalamanchili Kirkland, Wash. 2025
42 Alex Yang Portland, Ore. 2026
43 Andy Yang Portland, Ore. 2024
44 Christopher Zamani Sammamish, Wash. 2023
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Emma Almquist Richland, Wash. 2022
2 Ziyue Bi (China) Temecula, Calif. 2025
3 Rose Chen (China) Langley, British Columbia, Canada 2028
4 Kalyn Doss Litchfield Park, Ariz. 2024
5 Mia Herendeen Bellevue, Wash. 2025
6 Bailey Lengfelder Renton, Wash. 2022
7 Chloris Li (Hong Kong) Hong Kong, 2023
8 Zimo Li (China) Vancouver, British Columbia, Canada 2024
9 Sarah Lim Saratoga, Calif. 2025
10 Kylie McGrath
Renton, Wash. 2024
11 Molly McLean (Australia) Melbourne, , Australia 2025
12 Lilly Miller Meridian, Idaho 2025
13 Tatum Otto Bellevue, Wash. 2026
Alternates
Alternates
Print
Boys
AJGA Leadership Links participant
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 James Bordeaux University Pace, Wash. 2025
2 Ramil Saelim (Thailand) Fairfax, Va. 2024
3 Braden Anderson Buhl, Idaho 2022
4 Owen Sibley Dallas, Texas 2023
5 Chayce Frye Murrieta, Calif. 2023
6 Maxwell McWilliams Austin, Texas 2024
Girls
AJGA Leadership Links participant
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Alexis Lamadrid Phoenix, Ariz. 2027
2 Jillian Breedlove Pasco, Wash. 2023

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 James Bordeaux University Pace, Wash. 2025
2 Ramil Saelim (Thailand) Fairfax, Va. 2024
3 Braden Anderson Buhl, Idaho 2022
4 Owen Sibley Dallas, Texas 2023
5 Chayce Frye Murrieta, Calif. 2023
6 Maxwell McWilliams Austin, Texas 2024
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Alexis Lamadrid Phoenix, Ariz. 2027
2 Jillian Breedlove Pasco, Wash. 2023
Alternates from the Tournament Field
Alternates from the Tournament Field
Print
Boys
AJGA Leadership Links participant
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Harvey Liu Surrey, British Columbia, Canada 2025
2 Braden Hoskins Hays, Kan. 2023
3 Jacob Janho Puyallup, Wash. 2024
4 Jack Layman Surprise, Ariz. 2023
5 Ethan Jackson Rocklin, Calif. 2024
6 Grady Millar Vancouver, Wash. 2025
7 Billy Smith Whitefish, Mont. 2023
8 Nathan Marion San Antonio, Texas 2023
9 Luke Montoya Arroyo Grande, Calif. 2024
10 Caleb Davies (Canada) Langley, British Columbia, Canada 2023
11 Joshua Kim Danville, Calif. 2025
12 Connor Hess Jacksonville, Fla. 2024
13 Andre Zhang Davis, Calif. 2024
14 Joshua Ince (Canada) Surrey, British Columbia, Canada 2024
15 Eli Geddy Tustin, Calif. 2024
16 Parker Legreid Pullman, Wash. 2025
17 Drew Woolworth Lake Oswego, Ore. 2026
18 Zach Carter Eagle, Idaho 2023
19 James Rogers Scottsdale, Ariz. 2024
Girls
AJGA Leadership Links participant
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Elle Evans Mercer Island, Wash. 2024
2 Ruihan (Kendria) Wang (China) Bellevue, Wash. 2027
3 Yoonjeong Huh (South Korea) Diamond Bar, Calif. 2023
4 Elizabeth Hang Pleasanton, Calif. 2025
5 Gabriella Eifrig Newport Beach, Calif. 2024
6 Emma Kang Torrance, Calif. 2023
7 Natalia Lamadrid Phoenix, Ariz. 2026

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Harvey Liu Surrey, British Columbia, Canada 2025
2 Braden Hoskins Hays, Kan. 2023
3 Jacob Janho Puyallup, Wash. 2024
4 Jack Layman Surprise, Ariz. 2023
5 Ethan Jackson Rocklin, Calif. 2024
6 Grady Millar Vancouver, Wash. 2025
7 Billy Smith Whitefish, Mont. 2023
8 Nathan Marion San Antonio, Texas 2023
9 Luke Montoya Arroyo Grande, Calif. 2024
10 Caleb Davies (Canada) Langley, British Columbia, Canada 2023
11 Joshua Kim Danville, Calif. 2025
12 Connor Hess Jacksonville, Fla. 2024
13 Andre Zhang Davis, Calif. 2024
14 Joshua Ince (Canada) Surrey, British Columbia, Canada 2024
15 Eli Geddy Tustin, Calif. 2024
16 Parker Legreid Pullman, Wash. 2025
17 Drew Woolworth Lake Oswego, Ore. 2026
18 Zach Carter Eagle, Idaho 2023
19 James Rogers Scottsdale, Ariz. 2024
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Elle Evans Mercer Island, Wash. 2024
2 Ruihan (Kendria) Wang (China) Bellevue, Wash. 2027
3 Yoonjeong Huh (South Korea) Diamond Bar, Calif. 2023
4 Elizabeth Hang Pleasanton, Calif. 2025
5 Gabriella Eifrig Newport Beach, Calif. 2024
6 Emma Kang Torrance, Calif. 2023
7 Natalia Lamadrid Phoenix, Ariz. 2026
Tournament Participants in Qualifier Field
Tournament Participants in Qualifier Field
Print
Boys
AJGA Leadership Links participant
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Tye Boone Billings, Mont. 2024
2 Bryden Brown Moscow, Idaho 2022
3 Alexander Cooke Spokane, Wash. 2023
4 Owen Crockett (Canada) Abbotsford, British Columbia, Canada 2023
5 Charlie Derrheim (Canada) Delta, British Columbia, Canada 2023
6 Giap Do (Vietnam) Sammamish, Wash. 2023
7 Isaac Elaimy Seattle, Wash. 2023
8 Elliott Hoang Mercer Island, Wash. 2024
9 Max Thomas Rocklin, Calif. 2024
10 Aidan Yu Bellevue, Wash. 2024
11 Eric Zhang (China) Bellevue, Wash. 2025
Girls
AJGA Leadership Links participant
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Nikita Jadhav Pleasanton, Calif. 2023
2 Annie Jin (China) Bellevue, Wash. 2026
3 Una Johnson Tacoma, Wash. 2023
4 Ellen Jun San Jose, Calif. 2024
5 Kyla Layman Surprise, Ariz. 2024
6 Lauren Lee Bellevue, Wash. 2024
7 Chanyoung Park Everett, Wash. 2027
8 Nicole Tang Bellevue, Wash. 2027

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Tye Boone Billings, Mont. 2024
2 Bryden Brown Moscow, Idaho 2022
3 Alexander Cooke Spokane, Wash. 2023
4 Owen Crockett (Canada) Abbotsford, British Columbia, Canada 2023
5 Charlie Derrheim (Canada) Delta, British Columbia, Canada 2023
6 Giap Do (Vietnam) Sammamish, Wash. 2023
7 Isaac Elaimy Seattle, Wash. 2023
8 Elliott Hoang Mercer Island, Wash. 2024
9 Max Thomas Rocklin, Calif. 2024
10 Aidan Yu Bellevue, Wash. 2024
11 Eric Zhang (China) Bellevue, Wash. 2025
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Nikita Jadhav Pleasanton, Calif. 2023
2 Annie Jin (China) Bellevue, Wash. 2026
3 Una Johnson Tacoma, Wash. 2023
4 Ellen Jun San Jose, Calif. 2024
5 Kyla Layman Surprise, Ariz. 2024
6 Lauren Lee Bellevue, Wash. 2024
7 Chanyoung Park Everett, Wash. 2027
8 Nicole Tang Bellevue, Wash. 2027