The AJGA National Headquarters will be closed for fall break beginning Friday, September 17 at Noon ET. Regular business hours will resume Monday, September 27 at 8 am ET.
Qualifier - Matthew NeSmith Junior Championship
Qualifier Tournament Applications Received Field Tee Times Leaderboard
Estimated tournament spots to be filled through AJGA Qualifier:
Boys - 7
Girls - 2

Click to view the AJGA Open Qualifier Entry Criteria


Players need to take action in the Player Center to confirm participation.
Field
Field
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Pierce Becker Birmingham, Ala. 2024
2 Brady Bentley Augusta, Ga. 2023
3 Ryan Bozard Hollywood, S.C. 2023
4 Bennett Brewer Raleigh, N.C. 2025
5 Chris Bryant Taylors, S.C. 2022
6 Jamison Bryant Milton, Ga. 2024
7 Trent Cade Ocean Isle Beach, N.C. 2023
8 Shannon Campbell Charleston, S.C. 2022
9 Ryan Chung Suwanee, Ga. 2025
10 Joey Clary Greenville, S.C. 2022
11 William Cooper Charlotte, N.C. 2022
12 Andy Cruz Duluth, Ga. 2024
13 Ryan Curran Waxhaw, N.C. 2024
14 Jake Dalton Gillsville, Ga. 2025
15 Jeremy Edmunds Charlotte, N.C. 2022
16 Ethan Elm Suwanee, Ga. 2022
17 Ezra Gedion Manhattan Beach, Calif. 2024
18 Gabriel Hegerstrom Parkland, Fla. 2022
19 Harris Holstein Orangeburg, S.C. 2024
20 Sam Hopkins Deerfield, N.H. 2023
21 Ayden Jersey Greensboro, N.C. 2023
22 Kittada Kosalutta (Thailand) Chonburi, , Thailand 2023
23 Ravepon Kosalutta (Thailand) Chonburi, , Thailand 2022
24 Taylor Kuehn Asheville, N.C. 2023
25 Aston Lee Charlotte, N.C. 2026
26 Michael Lee Suwanee, Ga. 2025
27 Jeffery Li Martinez, Ga. 2023
28 Ji Li (China) Dubai, , United Arab Emirates 2025
29 Ziao Liu (China) Beijing, , China 2025
30 Hayden Magnussen Greensboro, N.C. 2025
31 Andrew Messalle Savannah, Ga. 2024
32 Carson Moore Fleming Island, Fla. 2025
33 Pete Neal Atlanta, Ga. 2022
34 Walker Neal Cary, N.C. 2023
35 Charlie O'Shea Charlotte, N.C. 2024
36 Grant Paolucci Blythewood, S.C. 2025
37 William Rogan Summerton, S.C. 2023
38 Riley Ruby Atlanta, Ga. 2023
39 Davis Sayman Charlotte, N.C. 2023
40 Hudson Schulze Charlotte, N.C. 2025
41 Aarav D Shah (Australia) Melbourne, , Australia 2025
42 Steven Shea Charlotte, N.C. 2023
43 Jackson Skinner Birmingham, Ala. 2025
44 Britton Smith Huntersville, N.C. 2023
45 Rhett Smith Eatonton, Ga. 2023
46 JP Wagner Cary, N.C. 2025
47 Jack Wiley Raleigh, N.C. 2025
48 Timothy Williamson Bradenton, Fla. 2022
49 Will Woodard Cary, N.C. 2022
50 Jiacheng Xu (China) Winter Garden, Fla. 2025
51 Richard Yang Duluth, Ga. 2024
52 Vinay Yerramsetti Vestavia, Ala. 2023
53 Andrew Zhao Tampa, Fla. 2025
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Alice Choi Suwanee, Ga. 2023
2 Kate Dann Charlotte, N.C. 2023
3 Alisa Davidova Roanoke, Va. 2027
4 Emerson Elm Suwanee, Ga. 2025
5 Macy Fulton Villa Rica, Ga. 2023
6 Hannah Gedion Manhattan Beach, Calif. 2022
7 Mariane Johnson Niceville, Fla. 2023
8 Thanana Kotchasanmanee (Thailand) Rome, Ga. 2025
9 Alexandra Mathis Daniel Island, S.C. 2024
10 Alisa Pressley Hoschton, Ga. 2025
11 Julie Shin Brambleton, Va. 2022
12 Haven Ward Atlanta, Ga. 2023
13 Siuue Wu (Hong Kong) Champions Gate, Fla. 2024
14 Jessalyn Young Atlanta, Ga. 2025

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Pierce Becker Birmingham, Ala. 2024
2 Brady Bentley Augusta, Ga. 2023
3 Ryan Bozard Hollywood, S.C. 2023
4 Bennett Brewer Raleigh, N.C. 2025
5 Chris Bryant Taylors, S.C. 2022
6 Jamison Bryant Milton, Ga. 2024
7 Trent Cade Ocean Isle Beach, N.C. 2023
8 Shannon Campbell Charleston, S.C. 2022
9 Ryan Chung Suwanee, Ga. 2025
10 Joey Clary Greenville, S.C. 2022
11 William Cooper Charlotte, N.C. 2022
12 Andy Cruz Duluth, Ga. 2024
13 Ryan Curran Waxhaw, N.C. 2024
14 Jake Dalton Gillsville, Ga. 2025
15 Jeremy Edmunds Charlotte, N.C. 2022
16 Ethan Elm Suwanee, Ga. 2022
17 Ezra Gedion Manhattan Beach, Calif. 2024
18 Gabriel Hegerstrom Parkland, Fla. 2022
19 Harris Holstein Orangeburg, S.C. 2024
20 Sam Hopkins Deerfield, N.H. 2023
21 Ayden Jersey Greensboro, N.C. 2023
22 Kittada Kosalutta (Thailand) Chonburi, , Thailand 2023
23 Ravepon Kosalutta (Thailand) Chonburi, , Thailand 2022
24 Taylor Kuehn Asheville, N.C. 2023
25 Aston Lee Charlotte, N.C. 2026
26 Michael Lee Suwanee, Ga. 2025
27 Jeffery Li Martinez, Ga. 2023
28 Ji Li (China) Dubai, , United Arab Emirates 2025
29 Ziao Liu (China) Beijing, , China 2025
30 Hayden Magnussen Greensboro, N.C. 2025
31 Andrew Messalle Savannah, Ga. 2024
32 Carson Moore Fleming Island, Fla. 2025
33 Pete Neal Atlanta, Ga. 2022
34 Walker Neal Cary, N.C. 2023
35 Charlie O'Shea Charlotte, N.C. 2024
36 Grant Paolucci Blythewood, S.C. 2025
37 William Rogan Summerton, S.C. 2023
38 Riley Ruby Atlanta, Ga. 2023
39 Davis Sayman Charlotte, N.C. 2023
40 Hudson Schulze Charlotte, N.C. 2025
41 Aarav D Shah (Australia) Melbourne, , Australia 2025
42 Steven Shea Charlotte, N.C. 2023
43 Jackson Skinner Birmingham, Ala. 2025
44 Britton Smith Huntersville, N.C. 2023
45 Rhett Smith Eatonton, Ga. 2023
46 JP Wagner Cary, N.C. 2025
47 Jack Wiley Raleigh, N.C. 2025
48 Timothy Williamson Bradenton, Fla. 2022
49 Will Woodard Cary, N.C. 2022
50 Jiacheng Xu (China) Winter Garden, Fla. 2025
51 Richard Yang Duluth, Ga. 2024
52 Vinay Yerramsetti Vestavia, Ala. 2023
53 Andrew Zhao Tampa, Fla. 2025
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Alice Choi Suwanee, Ga. 2023
2 Kate Dann Charlotte, N.C. 2023
3 Alisa Davidova Roanoke, Va. 2027
4 Emerson Elm Suwanee, Ga. 2025
5 Macy Fulton Villa Rica, Ga. 2023
6 Hannah Gedion Manhattan Beach, Calif. 2022
7 Mariane Johnson Niceville, Fla. 2023
8 Thanana Kotchasanmanee (Thailand) Rome, Ga. 2025
9 Alexandra Mathis Daniel Island, S.C. 2024
10 Alisa Pressley Hoschton, Ga. 2025
11 Julie Shin Brambleton, Va. 2022
12 Haven Ward Atlanta, Ga. 2023
13 Siuue Wu (Hong Kong) Champions Gate, Fla. 2024
14 Jessalyn Young Atlanta, Ga. 2025
Alternates
Alternates
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Jackson Lesley Myrtle Beach, S.C. 2022
2 Colt Ingram Aiken, S.C. 2021
3 William Stelt Auburn, Ala. 2023
4 Clayton Couey Johns Creek, Ga. 2024
5 Savyasaachi Kandula Chesterfield, Mo. 2025
6 Jack Rowe Clarkesville, Ga. 2024
7 John Thompson Columbia, S.C. 2025
8 Gianluca Arcaro Orlando, Fla. 2025
9 John Rhodes Gastonia, N.C. 2024
10 Bizzell Pate Pinehurst, N.C. 2024
11 Henry Pate Pinehurst, N.C. 2023
12 Luke Guthrie Charlotte, N.C. 2023
13 Simon Roessler (Chile) Miami, Fla. 2022
14 Jason Zawtocki Charlotte, N.C. 2025

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Jackson Lesley Myrtle Beach, S.C. 2022
2 Colt Ingram Aiken, S.C. 2021
3 William Stelt Auburn, Ala. 2023
4 Clayton Couey Johns Creek, Ga. 2024
5 Savyasaachi Kandula Chesterfield, Mo. 2025
6 Jack Rowe Clarkesville, Ga. 2024
7 John Thompson Columbia, S.C. 2025
8 Gianluca Arcaro Orlando, Fla. 2025
9 John Rhodes Gastonia, N.C. 2024
10 Bizzell Pate Pinehurst, N.C. 2024
11 Henry Pate Pinehurst, N.C. 2023
12 Luke Guthrie Charlotte, N.C. 2023
13 Simon Roessler (Chile) Miami, Fla. 2022
14 Jason Zawtocki Charlotte, N.C. 2025
Alternates from the Tournament Field
Alternates from the Tournament Field
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Davis Byrd Spring, Texas 2022
2 William Webb Raleigh, N.C. 2024
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Carmella Carlisi Flagler beach, Fla. 2024
2 Annalee Caveney Raleigh, N.C. 2024
3 Amelie Alcantara Boca Raton, Fla. 2022
4 Katie Carman Lexington, Ky. 2023

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Davis Byrd Spring, Texas 2022
2 William Webb Raleigh, N.C. 2024
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Carmella Carlisi Flagler beach, Fla. 2024
2 Annalee Caveney Raleigh, N.C. 2024
3 Amelie Alcantara Boca Raton, Fla. 2022
4 Katie Carman Lexington, Ky. 2023
Tournament Participants in Qualifier Field
Tournament Participants in Qualifier Field
Print
Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Andres Atrio Coral Gables, Fla. 2023
2 Asher Joseph (Canada) Melbourne, Fla. 2024
3 Andrew Kim Alpharetta, Ga. 2022
4 Jiongchen Li (China) Qingdao, , China 2023
5 Patmon Malcom Alpharetta, Ga. 2026
6 Jon Wang Melbourne, Fla. 2022
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Nathalie Benrey Atherton, Calif. 2022

Boys
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Andres Atrio Coral Gables, Fla. 2023
2 Asher Joseph (Canada) Melbourne, Fla. 2024
3 Andrew Kim Alpharetta, Ga. 2022
4 Jiongchen Li (China) Qingdao, , China 2023
5 Patmon Malcom Alpharetta, Ga. 2026
6 Jon Wang Melbourne, Fla. 2022
Girls
Player (Citizenship) Hometown Grad
1 Nathalie Benrey Atherton, Calif. 2022